Kilka zadań do rozwiązania.
Programy - Algorytmy Liniowe
p1.1 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma wczytywać wartości dwóch liczb oraz wyświetlać w trzech liniach następujące wyniki: w linii pierwszej sumę, w linii drugiej różnicę oraz w linii trzeciej iloczyn tych liczb.
p1.2 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Samochód spala 6,5 litra benzyny na 100 km. 1 litr benzyny kosztuje 3,29 zł. Z Zakopanego do Krakowa jest 132 km. Napisz algorytm, który oblicza koszt przejazdu z Zakopanego do Krakowa.
p1.3 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). W szkole mamy 6 klas tego samego poziomu. W każdej klasie inna ilość uczniów. Napisz algorytm, który obliczy sumę uczniów danego poziomu (kl. 1 ,2, 3) oraz sumę wszystkich uczniów szkoły.
p1.4 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać pole powierzchni i obwód trójkąta prostokątnego. Długości boków przy kącie prostym są podawane podczas działania algorytmu.
p1.5 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać pole i obwód prostokąta o bokach, których wartości są wczytywane podczas działania algorytmu.
p1.6 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Jakub postawił zakupić akwarium o pewnych wymiarach. Napisz algorytm, który oblicza ilość litrów wody jaka zmieści się w tym akwarium. Wartości wysokości, szerokości i długości są podawane podczas działania algorytmu. Zakładamy, że nie liczymy grubości ścianek szkła z którego zbudowano akwarium.
p1.7 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Analizujemy przychody ze sprzedaży sklepu w którym są trzy kasy, w ciągu tygodnia. Napisz algorytm, który pozwoli na:
- wczytanie utargów dziennych każdej kasy;
- wyliczy utarg dzienny sklepu;
- obliczy utarg tygodniowy sklepu;
p1.8 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać długość boku kwadratu o polu P.
p1.9 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Babcia powiedziała Bartkowi, że na każde urodziny otrzyma od niej dwa razy więcej złotych niż będzie miał lat, a dziadek powiedział, że od niego dostanie na każde urodziny o 20 złotych więcej niż liczba jego lat. Napisz algorytm, który będzie obliczał ilość pieniędzy jaką otrzyma Bartek od babci i dziadka na x-te urodziny.
Programy - Algorytmy Warunkowe
p2.1 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartość zmiennej/(dowolnej liczby) i wyświetla na (ekranie) tekst informujący czy dana liczba jest ujemna, dodatnia czy równa zeru. L
p2.2 Dane jest równanie y =a/b + c/d . Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który dla wczytanych liczb obliczy wartość y.
p2.3 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartość zmiennej i wyświetla na ekranie tekst informujący czy dana liczba jest parzysta.
p2.4 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma wczytywać wartości dwóch liczb całkowitych a następnie wyświetlać liczbę większą (Max).
p2.5 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartości trzech zmiennych: a, c oraz b. Algorytm ma podawać liczbę największą.
p2.6 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartości dwóch zmiennych oraz wyświetla na ekranie tekst informujący czy pierwsza liczba jest podzielna przez drugą.
p2.7 Skonstruuj program w C++ (komp. Dev C++) do wyświetlania trzech podanych przez użytkownika wartości: a, b, c w kolejności rosnącej.
p2.8 Bartek ma 500 złotych a Kasia 600 złotych na koncie. Dzieci oszczędzają pieniądze w różnych bankach. Po pewnym czasie dzieci sprawdziły swoje konta i stwierdziły że mają na kontach więcej pieniędzy, Kasia o 5% a Bartek o 24%. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wyświetla stan kont oraz imię dziecka, które ma więcej pieniędzy na koncie.
p2.9 Kasia ulokowała w banku pewna ilość złotych na okres jednego roku. Oprocentowanie roczne w tym banku wynosi 19,4%. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który będzie obliczał ilość pieniędzy na koncie po jednym roku dla dowolnej sumy pieniędzy.
p2.10 Bartek ma w skarbonce 358 złotych. Postanowił kupić na Dzień Matki trzy prezenty: kwiaty, bombonierę i perfumy. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który będzie wczytywał z klawiatury wartości trzech towarów oraz obliczał ilość pieniędzy jaka pozostanie Bartkowi w skarbonce.
p2.11 Ela kupiła książkę o psach za 45 złotych. Przeczytała w niej, że przez pierwszy miesiąc jamnik żywi się mlekiem matki. W ciągu drugiego miesiąca zjada w ciągu dnia 0,3 kg karmy, w ciągu następnych trzech miesięcy zjada 0,5 kilograma karmy, a przez resztę życia 0,6 kilograma karmy w ciągu dnia. 1 kg karmy kosztuje 3 złote. Koszt szczepień psa wynosi 25 złotych a szczepienia wykonuje się raz na 2 lata. Koszt utrzymania higieny wynosi 100 złotych na rok. Dodatkowe akcesoria to 50 złotych na rok i są one związane z zakupem różnych innych gadżetów. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który oblicza koszt utrzymania psa w ciągu 10 lat.
Programowanie obiektowe - brakujący rozdział z podręcznika
KLASA 1 informatyczna: Rozwiązanie zadania 9 do pobrania tutaj.
UWAGA - Czy warto stosować funkcje? Sprawdź.
Programowanie w CPP - podstawowe instrukcje. Zadania do samodzielnego rozwiązania z podręcznika dla klas I informatycznych. <<pobierz>>
. .
KLASA 2 informatyczna:
.
Pliki do zaliczenia: slowa01 liczby02 slowa03 liczby04
Sprawdzian z informatyki – programowanie C++ - spr02. 1) Strukturalne typy danych — typ tablicowy. a) Tablice jednowymiarowe i) Definicja i deklaracja tablicy i i) Tworzenie tablicy iii) Wprowadzanie elementów do tablicy iv) Wyświetlanie elementów tablicy v) Tablice znaków – tworzenie, wprowadzanie i wyświetlanie oraz operacje na łańcuchach znaków (tekst).
2) Realizacja algorytmów z wykorzystaniem tablicy a) Tworzenie prostych programów z użyciem tablic oraz funkcji, np.; program na utworzenie n-elementowej tablicy jednowymiarowej i do niej n-elementów z klawiatury (lub losowo w przypadku większej ilości elementów).
3) Algorytmy klasyczne, schematy blokowe i programy w C++ (wykorzystanie funkcji i typu tablicowego): a) badanie, czy liczba jest pierwsza, rozkład liczby na czynniki pierwsze. b) wyznaczanie wartości wielomianu schematem Hornera. c) liniowe przeszukiwanie ciągu liczbowego. d) znajdowanie najmniejszego lub największego elementu w ciągu liczbowym. e) znajdowanie lidera w zbiorze. f) monotoniczność ciągu liczbowego. g) liniowe sortowanie ciągu liczbowego. |