28 Czerwca 2022 16:44:36


Nawigacja
· STRONA GŁÓWNA
· coś o mnie
· Linki
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj

SZKOLNE
· Regulamin Pracowni
· Algorytmika
· Budowa komputera
· Edytory tekstu
· Arkusze kalkulacyjne
· Pokazy multimedialne
· Grafika
· Programowanie
· Bazy danych
· Sieci komputerowe
· ZALICZENIE
· matura z informatyki
· it-szkoła
· Wycieczki
· Multimedia w praktyce
· TESTY on-line
· do poczytania
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Programowanie
Kilka zadań do rozwiązania.

Programy - Algorytmy Liniowe

p1.1 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma wczytywać wartości dwóch liczb oraz wyświetlać w trzech liniach następujące wyniki: w linii pierwszej sumę, w linii drugiej różnicę oraz w linii trzeciej iloczyn tych liczb.

p1.2 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Samochód spala 6,5 litra benzyny na 100 km. 1 litr benzyny kosztuje 3,29 zł. Z Zakopanego do Krakowa jest 132 km. Napisz algorytm, który oblicza koszt przejazdu z Zakopanego do Krakowa.

p1.3 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). W szkole mamy 6 klas tego samego poziomu. W każdej klasie inna ilość uczniów. Napisz algorytm, który obliczy sumę uczniów danego poziomu (kl. 1 ,2, 3) oraz sumę wszystkich uczniów szkoły.

p1.4 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać pole powierzchni i obwód trójkąta prostokątnego. Długości boków przy kącie prostym podawane podczas działania algorytmu.

p1.5 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać pole i obwód prostokąta o bokach, których wartości są wczytywane podczas działania algorytmu.

p1.6 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Jakub postawił zakupić akwarium o pewnych wymiarach. Napisz algorytm, który oblicza ilość litrów wody jaka zmieści się w tym akwarium. Wartości wysokości, szerokości i długości są podawane podczas działania algorytmu. Zakładamy, że nie liczymy grubości ścianek szkła z którego zbudowano akwarium.

p1.7 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Analizujemy przychody ze sprzedaży sklepu w którym są trzy kasy, w ciągu tygodnia. Napisz algorytm, który pozwoli na:

  • wczytanie utargów dziennych każdej kasy;
  • wyliczy utarg dzienny sklepu;
  • obliczy utarg tygodniowy sklepu;

p1.8 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma obliczać długość boku kwadratu o polu P.

p1.9 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Babcia powiedziała Bartkowi, że na każde urodziny otrzyma od niej dwa razy więcej złotych niż będzie miał lat, a dziadek powiedział, że od niego dostanie na każde urodziny o 20 złotych więcej niż liczba jego lat. Napisz algorytm, który będzie obliczał ilość pieniędzy jaką otrzyma Bartek od babci i dziadka na x-te urodziny.

Programy - Algorytmy Warunkowe

p2.1 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartość zmiennej/(dowolnej liczby) i wyświetla na (ekranie) tekst informujący czy dana liczba jest ujemna, dodatnia czy równa zeru. L

p2.2 Dane jest równanie y =a/b + c/d . Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który dla wczytanych liczb obliczy wartość y.

p2.3 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartość zmiennej i wyświetla na ekranie tekst informujący czy dana liczba jest parzysta.

p2.4 Napisz program w C++ (komp. Dev C++). Algorytm ma wczytywać wartości dwóch liczb całkowitych a następnie wyświetlać liczbę większą (Max).

p2.5 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartości trzech zmiennych: a, c oraz b. Algorytm ma podawać liczbę największą.

p2.6 Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wczytuje z klawiatury wartości dwóch zmiennych oraz wyświetla na ekranie tekst informujący czy pierwsza liczba jest podzielna przez drugą.

p2.7 Skonstruuj program w C++ (komp. Dev C++) do wyświetlania trzech podanych przez użytkownika wartości: a, b, c w kolejności rosnącej.

p2.8 Bartek ma 500 złotych a Kasia 600 złotych na koncie. Dzieci oszczędzają pieniądze w różnych bankach. Po pewnym czasie dzieci sprawdziły swoje konta i stwierdziły że mają na kontach więcej pieniędzy, Kasia o 5% a Bartek o 24%. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który wyświetla stan kont oraz imię dziecka, które ma więcej pieniędzy na koncie.

p2.9 Kasia ulokowała w banku pewna ilość złotych na okres jednego roku. Oprocentowanie roczne w tym banku wynosi 19,4%. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który będzie obliczał ilość pieniędzy na koncie po jednym roku dla dowolnej sumy pieniędzy.

p2.10 Bartek ma w skarbonce 358 złotych. Postanowił kupić na Dzień Matki trzy prezenty: kwiaty, bombonierę i perfumy. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który będzie wczytywał z klawiatury wartości trzech towarów oraz obliczał ilość pieniędzy jaka pozostanie Bartkowi w skarbonce.

p2.11 Ela kupiła książkę o psach za 45 złotych. Przeczytała w niej, że przez pierwszy miesiąc jamnik żywi się mlekiem matki. W ciągu drugiego miesiąca zjada w ciągu dnia 0,3 kg karmy, w ciągu następnych trzech miesięcy zjada 0,5 kilograma karmy, a przez resztę życia 0,6 kilograma karmy w ciągu dnia. 1 kg karmy kosztuje 3 złote. Koszt szczepień psa wynosi 25 złotych a szczepienia wykonuje się raz na 2 lata. Koszt utrzymania higieny wynosi 100 złotych na rok. Dodatkowe akcesoria to 50 złotych na rok i są one związane z zakupem różnych innych gadżetów. Napisz program w C++ (komp. Dev C++), który oblicza koszt utrzymania psa w ciągu 10 lat.

Programowanie obiektowe - brakujący rozdział z podręcznikaKLASA 1 informatyczna:
Rozwiązanie zadania 9 do pobrania tutaj.


UWAGA - Czy warto stosować funkcje? Sprawdź.


Programowanie w CPP - podstawowe instrukcje.
Zadania do samodzielnego rozwiązania z podręcznika dla klas I informatycznych. <<pobierz>>

.                                                                                                                                                    .

KLASA 2 informatyczna:.

Pliki do zaliczenia:
slowa01
liczby02
slowa03
liczby04


Sprawdzian z informatyki – programowanie C++ - spr02.
1) Strukturalne typy danych — typ tablicowy.
a) Tablice jednowymiarowe
i) Definicja i deklaracja tablicy i
i) Tworzenie tablicy
iii) Wprowadzanie elementów do tablicy
iv) Wyświetlanie elementów tablicy
v) Tablice znaków – tworzenie, wprowadzanie i wyświetlanie oraz operacje na łańcuchach znaków (tekst).

2) Realizacja algorytmów z wykorzystaniem tablicy a) Tworzenie prostych programów z użyciem tablic oraz funkcji, np.; program na utworzenie n-elementowej tablicy jednowymiarowej i do niej n-elementów z klawiatury (lub losowo w przypadku większej ilości elementów).

3) Algorytmy klasyczne, schematy blokowe i programy w C++ (wykorzystanie funkcji i typu tablicowego):
a) badanie, czy liczba jest pierwsza, rozkład liczby na czynniki pierwsze.
b) wyznaczanie wartości wielomianu schematem Hornera.
c) liniowe przeszukiwanie ciągu liczbowego.
d) znajdowanie najmniejszego lub największego elementu w ciągu liczbowym.
e) znajdowanie lidera w zbiorze.
f) monotoniczność ciągu liczbowego.
g) liniowe sortowanie ciągu liczbowego.
WARTE UWAGI
Facebook
Wygenerowano w sekund: 0.01 5,485,250 Unikalnych wizyt